Tarih : 23.05.2012 ; Yer : Italya


Kaç gündür bilgisayar başından kalkmayışımın ruhuma eziyeti midir, arka arkaya gelen kötü haberlerin sıkıntısı mı, yoksa hafızasına hayran kaldığım bilinç altımın rüyalarıma müdahalesinden mi bilinmez sol tarafım buruk, yorgun biraz da kırgın kalktım bugün.

Toparlanmak lazım bunun tez yazımı var, bitmeyen bir MATLAB yazımı var, O’su var Bu’su var var da var… Önce birşey yapmak lazımdı ne yapsam ne etsem diye düşünürken, kitap okumakta karar kıldım. Makalelere o kadar çok dalmışım ki elimin altında olan hemen okunmalık Malcolm Gladwell’den “blink” var. Okumadıysanız tavsiye ederim ama ben bugün için ruhumun ona ihtiyacı olduğuna pek kanaat etmeyip tekrar okumaya yeltenmedim. Hatırlamam gereken başka birşey vardı ruhumun ihtiyacı olan birşey ama ne?..

Duraksadım bir an içimden bir ses “Kızım senin kendine merhametin yok valla!” deyiverdi. Hay iç sesim sen çok yaşa! Sonra açtım interneti oturdum başına aranan konu “MERHAMET”. Konu bulundu bulunmasına da öyle herkesten dinlemeyi sevmez insan en mükemmel hikayeler bile anlatanla değer kazanır. O yüzden şimdi sırada kimden dinlemeli var… Bu soruyu cevaplamak hiç de zor olmadı. Tek adres tek isim; üniversite dönemimde derslerinden çok keyif aldığım Prof. Dr. Kemal Sayar.

Her şeyin giderek materyalleştiği bu Dünya’da unutmamamız gereken en değerli duygu belki de merhamet… Sayın hocamın içime işleyen birkaç cümlesi vardı izlerken. Diyor ki: “En başta kendine merhamet etmeyi öğrenmeli insan!”. Çok doğru… Ne kadar zalimiz kendimize karşı, ne kadar da onarmayı bilmiyoruz başkalarının yaptıklarından çok kendimizin kendimizde açtığı hasarı. Halbuki biraz merhamet edebilsek… Bir diğer etkileyici deyiş de “Soylu Ruh” oldu. Bunca çaba harcıyoruz mevkilere makamlara ulaşmak adına. En büyük gayemiz daha iyiye ulaşabilmek iyi tamam da.. Altımızdaki araba, oturduğumuz ev, giydiğimiz gömleğe bakıp soylulaştığımızı sanıyoruz ya… Ruhlarımızı soylulaştırmak için de biraz çaba harcayabilsek Dünya daha iyiye gidecek aslında!

Ruhu Soylu ve merhamet dolu insanlara selam olsun… 

Yorumlar

  1. 'Ne kadar zalimiz kendimize karşı, ne kadar da onarmayı bilmiyoruz başkalarının yaptıklarından çok kendimizin kendimizde açtığı hasarı. Halbuki biraz merhamet edebilsek…'

    Ne kadar doğru!önce hocanın,sonra da paylaştığın için senin o güzel yüreğine sağlık nihancım.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar